Friendship Challenge - UNIREA

Miercuri, 30 martie, am dat startul experiențelor Friendship Challenge prin participarea voluntarilor noștri la o activitate inedită, desfășurată în localitatea Unirea, la Școala Gimnazială „Avram Iancu”. La această experiență au participat 10 voluntari Emanoil coordonați de Ana-Maria Plămadă, prof. consilier școlar și membră Emanoil. 

Școala altfel

Cei 60 de participanți au avut de rezolvat, în 50 de minute, peste 30 de provocări, folosind doar spațiul intern și extern al școlii. 

Copiii au putut explora școala din alt punct de vedere, interacționânând „altfel” cu spațiile și mediul de formare și învățare în vederea rezolvării provocărilor primite. 

Cele 12 echipe participante, au fost supervizate de către voluntarii amplasați în punctele cheie din interiorul și exteriorul școlii. Aceștia au asigurat buna desfășurare a activității, au monitorizat întreaga experiență și au funcționat ca și puncte de control, în vederea verificării progresului și a siguranței echipelor participante. 

O experiență marca Emanoil

Voluntarii noștri sunt deja trecuți de mai multe ori prin experiența Friendship Challenge, fiind mici experți ai acestui design de activitate, Cu toate acestea, au fost nevoiți să se autodepășească (și au făcut-o cu brio), fiind vorba de o experiență nouă, adaptată cerințelor și nevoilor copiilor prezenți.

Multă emoție, incertitudine, entuziasm și energie. Acestea sunt sentimentele care m-au ghidat pe parcursul întregii activități. Ca și primă experiență de coordonare, pot spune că am avut alături de mine voluntari pe care m-am putut baza, care mi-au dat încredere și m-au motivat să dau tot ce aveam mai bun și să mă autodepășesc. Per-total, o experiență ziditoare, care mi-a dovedit că nu sunt suma îngrijorărilor și limitelor mele personale.
Ana-Maria Plămadă
Voluntară Emanoil

Mulțumiri

Vrem să mulțumim conducerii Școli Gimnaziale „Avram Iancu” Unirea, cadrelor didactice prezente și doamnei director Moldovan Florina pentru colaborare, deschidere și interesul manifestat față de învățarea complementară.

Mulțumim și echipei noastre, prof. consilier școlar Ana-Maria Plămadă, care a făcut posibilă această experiență, voluntarilor noștri care au fost alături de copiii din Unirea pentru a le oferi cea mai faină experiență din „săptămâna altfel” și lui Dumnezeu pentru că ne poartă mereu de grijă.

Foto: Șandru Denisa

Text: Teofil Mihail Slevaș

 

 

April 4, 2024 / #ActivitățiEmanoil, Externe

Luna pentru Viață 2024

Curajul de a a fi pro-viață și dorința de a cunoaște.
Read More
March 9, 2024 / #ActivitățiEmanoil, #Spiritualitate

Paraclisul Tinereții pentru Mama (Lipoveni)

Petrecere duhovnicească cu iz de sărbătoare.
Read More
February 18, 2024 / #Spiritualitate

Paraclisul Tinereții – Meteș

Teambuilding duhovnicesc în Parohia Ortodoxă Tăuți
Read More
September 18, 2023 / #ActivitățiEmanoil, #TabereEmanoil, Challenge Emanoil

Friendship Challenge Vth ed. 2023

Friendship Challenge Alba Iulia Vth ed. – 2023 Duminică, 17 septembrie, începând cu orele 13:00, s-a desfășurat în Cetatea Alba…
Read More
August 10, 2023 / #ActivitățiEmanoil, #Externe, #TabereEmanoil

Training Tg. Ocna

[Formare tabere] Training acasă la Sf. Anastasia Romana.
Read More
July 25, 2023 / #Externe

Doamne tu știi toate, tu știi că te iubim!

Delegația Emanoil la Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte – Reșița
Read More
May 12, 2023 / #ActivitățiEmanoil, #Spiritualitate

Paraclisul Tinereții Zlatna II

Sărbătoarea tinerilor de toate vârstele în anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice.
Read More
April 28, 2023 / #ActivitățiEmanoil, Challenge Emanoil

Friendship Challenge – special ed.

Friendship Challenge la Olimpiadă
Read More
March 30, 2023 / #ActivitățiEmanoil, Challenge Emanoil

Friendship Challenge – UNIREA

START FrienshipChallenge2k23, cele mai așteptate activități ale anului.
Read More
March 29, 2023 / #Externe, #Spiritualitate

Marșul pentru Viață 2023

O generație Emanoil pro-viață, pro-Hristos.
Read More
1 2 3 4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Asociația Emanoil

0