Liturghia Tinerilor în Parohia Ortodoxă Maieri II, Alba Iulia

Liturghia Tinerilor, Liturghia noastră

Obișnuim ca din când în când, pe lângă activitățile noastre diverse, se inserăm și câte o Sfânta Liturghie, pentru a ne încununa activitatea dar și pentru a primi binecuvântarea lui Dumnezeu prin Sfânta Euharistie ca să ne continuăm misiunea, aceea de a face Totul pentru tineri și nimic fără Dumnezeu. 

În cadrul Liturghiei Tinerilor de astăzi, răspunsurile la slujbă au fost oferite de
 ,,Corul Emanoil” și Corala „Sf. Treime” a parohiei gazdă. Astfel, prin îmbinarea celor două grupuri corale, aproximativ 40 de voci, am creat o atmosferă deosebită de rugăciune și comuniune, mai ales că în acest grup au fost tineri de toate vârstele.

Cu atât mai mare ne-a fost bucuria fiindcă am slujit alături de un sobor de patru preoți, printre care bunul nostru prieten, Părintele Protopop al Alba Iuliei, Teofil Grigore Slevaș, care nu de puține ori ne pomenește în rugăciuni și se îngrijește de buna educare și formare a tinerilor din orașul nostru. 

Pentru Pacea Lumii

Întâlnirea noastră în Liturghie a însemnat pe lângă bucuria comuniunii și un manifest pentru pacea lumii și încetarea tulburărilor cauzate de conflictele din Ucraina. Din inima României și inimile noastre, am înălțat rugăciuni către Dumnezeu ca să oprească această alunecare tragică a fraților noștri ortodocși din Estul Europei și să lumineze mințile tuturor aducându-le aminte că Dumnezeu este iubire

Liturghia Iubirii

Duminica de astăzi se numește în Biserică a Înfricoșatei Judecăți. Faptul că, contextul geopolitic precar se suprapune peste această duminică, nu este altceva decât un semnal de alarmă, care ne reamintește că de-a dreapta lui Dumnezeu, nu pot sta aceea care fac fraților lor vreun rău. Parcă poporul român a înțeles cel mai bine Evanghelia de astăzi fiindcă a transformat granițele țării în Catedrale ale iubirii, unde singura armă e grija față de celălalt. În semn de solidaritate față de cei care participă la Liturghia Iubirii, în stradă, am vrut ca și noi să ajutăm cu ceva și am ales ca de data aceasta să dublăm faptele lor cu rugăciunile noastre, urmând a ne mobiliza și noi, la nevoie, pentru frații noștri. 

Mulțumiri

La final parohia gazdă ne-a pregătit o agapă, în cadrul căreia am putut socializa unii cu ceilalți, am schimbat impresii și felicitări pentru ceea ce a fost o duminică în familie, în familia lui Dumnezeu. Mulțumim tuturor pentru toate!

Autor: Teofil Mihail Slevaș

Foto: Denisa Stoica & Teodora Ursu

Distribuie, Bucuria noastră! [DISPLAY_ULTIMATE_SOCIAL_ICONS]

April 4, 2024 / #ActivitățiEmanoil, Externe

Luna pentru Viață 2024

Curajul de a a fi pro-viață și dorința de a cunoaște.
Read More
March 9, 2024 / #ActivitățiEmanoil, #Spiritualitate

Paraclisul Tinereții pentru Mama (Lipoveni)

Petrecere duhovnicească cu iz de sărbătoare.
Read More
February 18, 2024 / #Spiritualitate

Paraclisul Tinereții – Meteș

Teambuilding duhovnicesc în Parohia Ortodoxă Tăuți
Read More
September 18, 2023 / #ActivitățiEmanoil, #TabereEmanoil, Challenge Emanoil

Friendship Challenge Vth ed. 2023

Friendship Challenge Alba Iulia Vth ed. – 2023 Duminică, 17 septembrie, începând cu orele 13:00, s-a desfășurat în Cetatea Alba…
Read More
August 10, 2023 / #ActivitățiEmanoil, #Externe, #TabereEmanoil

Training Tg. Ocna

[Formare tabere] Training acasă la Sf. Anastasia Romana.
Read More
July 25, 2023 / #Externe

Doamne tu știi toate, tu știi că te iubim!

Delegația Emanoil la Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Banatul de Munte – Reșița
Read More
May 12, 2023 / #ActivitățiEmanoil, #Spiritualitate

Paraclisul Tinereții Zlatna II

Sărbătoarea tinerilor de toate vârstele în anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice.
Read More
April 28, 2023 / #ActivitățiEmanoil, Challenge Emanoil

Friendship Challenge – special ed.

Friendship Challenge la Olimpiadă
Read More
March 30, 2023 / #ActivitățiEmanoil, Challenge Emanoil

Friendship Challenge – UNIREA

START FrienshipChallenge2k23, cele mai așteptate activități ale anului.
Read More
March 29, 2023 / #Externe, #Spiritualitate

Marșul pentru Viață 2023

O generație Emanoil pro-viață, pro-Hristos.
Read More
1 2 3 4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Asociația Emanoil

0